Neurologopeda – Kim jest i Kiedy Warto Się Do Niego Udać?

Elektrostymulacja w logopedii

Logopeda, mówiąc wprost, jest specjalistą od poprawnej wymowy.  To do niego wybieramy się z dzieckiem, które nie potrafi opanować wymowy „r” lub zamiast łączyć sylaby w słowa, zaczyna się jąkać. Logopeda wspiera rozwój prawidłowej mowy, uczy jak poprawnie wymawiać określone dźwięki, by na koniec dotrzeć wraz z pacjentem do płynnej, swobodnej komunikacji. Neurologopeda natomiast nie jest już tak popularne i z pewnością wiele osób słyszy je po raz pierwszy w życiu.

Kim jest neurologopeda?

Neurologopeda jest specjalistą, który zajmuje się zarówno diagnozą jak i terapią zaburzeń mowy oraz komunikacji, których podłoże stanowią problemu neurologiczne.

Neurologopeda bardzo często w swojej pracy spotyka się z osobami, które mają dysfunkcje ośrodkowego układu nerwowego. Mogą to być osoby, mające obciążenia z okresu ciążowego, obciążenia genetyczne. Dysfunkcje mogą objawiać się zaburzeniami mowy jak również komunikacji. Warto zwrócić uwagę, że takie zaburzenia mogą pojawiać się również w wieku dorosłym i są wynikiem nieprawidłowości neurologicznych. Ciekawostką jest, że neurologopeda zajmuje się również terapią funkcji pokarmowych!

Neurologopeda zajmuje się schorzeniami, takimi jak:

  • dyfazja,
  • dysologia
  • afazja,
  • anartia,
  • dyzartia,
  • autyzm,
  • nutyzm
  • porażenie mózgowe.

Jako odpowiedzialny rodzic, nie powinno się bagatelizować przesłanek, które mogą wykazywać, że dziecko może mieć pewne problemy z mową. Taką przesłanką może być zbyt późne rozpoczynanie mowy. Przyjmuje się, że dziecko już w wieku ośmiu miesięcy może zacząć wypowiadać pewne znane i zrozumiałe dla dorosłych wyrazy. Jednak jeśli do osiemnastego miesiąca życia nie rozpocznie mowy wówczas należy zastanowić się czy nie wymaga to konsultacji specjalistycznej.

Zapytacie kiedy warto skonsultować się zneurologopedą? Oto podpowiedzi:

– ma się zaburzenia mowy po udarze mózgu lub wypadku,

–  kiedy zaobserwowałeś u dziecka zaburzenia psychoruchowe,

– dziecko ma problem z jedzeniem,

– maluch pochodzi z grupy ryzyka ciążowego bądź okołoporodowego,

– dziecko ślini się nadmiernie, nad wyraz często ma uchyloną buzię oraz nie oddycha przez nos,

– u dziecka zdiagnozowano zespół genetyczny, zaburzenia neurologiczne bądź zaburzenia ze spektrum autyzmu,

– kiedy w wieku dwóch lat dziecko ma problem z mówieniem, mówi mało bądź wcale, mówi niewyraźnie, ma wadę wymowy.

Centrum Terapii Sensuo - Weronika Piskadło

Weronika Piskadło

neurologopeda w Centrum Terapii Sensuo

Sygnałem wydawać by się mogło mało oczywistym dla rodziców są problemy z jedzeniem. A mianowicie może się to objawiać odmawianiem przyjmowania pokarmów. Natychmiastowa reakcja rodziców powinno wywołać zaobserwowanie trudności z gryzieniem, żuciem bądź przełykaniem. Dziecko może również wykazywać niechęć do spożywania twardych pokarmów!

Diagnozę neurologopedyczną można postawić po wykonaniu specjalistycznych testów odpowiednio dobranych do zaobserwowanych zaburzeń. Testy pozwalają ocenić stopień oraz obszar nieprawidłowości, a na ich podstawie przeprowadzić odpowiednią terapię.

Drodzy rodzice, im większa Nasza wiedza i świadomość, tym więcej tej przydatnej wiedzy możemy przekazać rodzinie i znajomym, których akurat mogą potrzebować pomocy neurologopedy. To bardzo ważne, aby właściwie rozpoznać problem oraz zareagować w odpowiednim czasie. Przecież tutaj chodzi o prawidłowy rozwój dziecka, które w przyszłości może Nam nie wybaczyć braku reakcji na jego problem. A z całą pewnością problem nie rozwiąże się sam i będzie rzutował na całe dorosłe życie!

Chcesz być na bieżąco?!

Już dziś polub Nasz profil na Facebook.com!

Zobacz inne Nasze wpisy!

Już teraz zajrzyj na naszego Bloga