Jak zadbać o wzrok Twojego dziecka?

Sensoryczna terapia widzenia

Wzrok w dużej mierze wpływa na prawidłowy rozwój Twojego dziecka  – od tego, czy Twój maluch dobrze widzi, zależy, czy nauczy się prawidłowo chodzić, mówić, będzie miał odpowiednią koordynację ruchową. To bardzo ważne!

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Dostarcza nam najwięcej informacji o świecie zewnętrznym. Oczy  wysyłają do mózgu odpowiednie sygnały, które przetwarzane są tam na obrazy.

To, w jaki sposób bodźce docierają do malucha, wpływa zarówno na rozwój Jego centralnego układu nerwowego, jak i na proces postrzegania świata. Mówiąc inaczej – jeśli dziecko będzie widziało dobrze, w niezakłócony sposób będzie mogło poznawać świat i prawidłowo się rozwijać – mówi Agnieszka Sobecka, terapeuta metody Sensorycznej Terapii Widzenia  w Sensuo.

Choć wzrok dziecka rozwija się aż do około 8. roku życia, to najważniejsze są pierwsze lata. Specjaliści ostrzegają, że jeśli nie nauczymy mózgu widzieć prawidłowo do 3., a najpóźniej do 5. r.ż., nie da się nadrobić tego czasu.

Dlatego tak ogromnie znaczenie ma troska o to, by oczy malca od jego pierwszych dni na świecie były zdrowe, a jego wzrok rozwijał się prawidłowo – podkreśla Agnieszka Sobecka.

Jak widzi niemowlę

Noworodek po przyjściu na świat widzi bardzo nieostro i w czarno-białych barwach. Mózg uczy się rozróżniania kolorów z czasem: dwumiesięczne niemowlę rozpoznaje czerwień i zieleń, trzymiesięczne – żółty, a czteromiesięczne niebieski.

Podczas pierwszych miesięcy życia niemowlęta widzą wyraźnie tylko w odległości 16-25 cm od ich twarzy. Ostrość wzroku poprawia się stopniowo od ok. 12.-16. tygodnia życia: maluch widzi wówczas wyraźniej i w dalszej odległości.

Reagowanie zaczyna się najpierw od światła (1. miesiąc), potem zaczyna zauważać osoby i nawiązywać kontakt wzrokowy (ok. 2 miesiąca), w 3. miesiącu zaczyna wybierać, na co chce patrzeć, wyraźnie lubi poruszające się przedmioty, około 6. miesiąca zaczyna odróżniać osoby bliskie od nieznanych. Między 7. a 10. miesiącem zaczyna potrzebować kolorowych przedmiotów.

Oczy malucha muszą nauczyć się ze sobą współpracować: najpierw dziecko uczy się patrzeć jednym okiem, potem drugim, wreszcie obojgiem. Ale dopiero, gdy dziecko skończy 3 miesiące, mózg będzie w stanie nałożyć na siebie obydwa obrazy przekazywane przez oczy. Dziecko zaczyna wtedy widzieć  przestrzennie.

Centrum Terapii Sensuo - Agnieszka Sobecka

Agnieszka Sobecka

Terapeuta SI, terapeuta Sensorycznej Terapii Widzenia

Kilka wskazówek, jak zadbać o wzrok dziecka

  • W odległości kilkunastu centymetrów pokazuj niemowlęciu czarno-białe figury geometryczne. Możesz z odpowiednich obrazków zrobić np. karuzelę nad łóżeczkiem – kolory dziecko zaczyna rozróżniać po 3. miesiącu życia!
  • Baw się z dzieckiem zabawkami, oddalając je, zbliżając i przesuwając na boki. Podczas tej zabawy zaobserwuj, czy wodzi za nimi wzrokiem, czy skupia wzrok, czy fiksuje oczy w tej samej linii. Powtarzaj zabawę zasłaniając dziecku raz prawe, raz lewe oko.
  • Czytaj dziecku i pokazuj mu książeczki z obrazkami. W trakcie czytania zasłaniaj mu jedno oko i zobacz, jak reaguje. Jeśli jednym okiem widzi gorzej, będzie się buntowało i warto skonsultować to z pediatrą.
  • Bezwzględnie nie pal przy dziecku papierosów. Nie pozwalaj, aby twoje dziecko przebywało w zadymionych pomieszczeniach. Udowodniono, że dym papierosowy jest największym czynnikiem rozwoju chorób oczu u dzieci.
  • Do 2 r. ż. absolutnie nie powalaj mu patrzeć w ekran smartfona czy tabletu – może to zaburzyć rozwój wzroku! Niebieskie światło, jakie emitują te urządzenia, są szkodliwe dla rozwoju wzroku (mogą uszkodzić siatkówkę) i mózgu małego dziecka.
  • Dbaj o to, aby dziecko spędzało możliwie dużo czasu na świeżym powietrzu. Naturalne światło koryguje normalną w tym wieku nadwzroczność.
  • W słoneczne dni zakładaj dziecku kapelusz z szerokim rondem lub czapkę z daszkiem osłaniającym oczy. Aby dodatkowo ochronić oczy dziecka przed ekspozycją na światło UV. Możesz założyć mu okulary przeciwsłoneczne z atestowanymi szkłami z filtrami UV.
  • Pamiętaj, że jeśli jedno z rodziców jest krótkowidzem, ryzyko, że także dziecko będzie miało tę wadę wzroku wzrasta co najmniej 3-krotnie. Jeśli obydwoje rodziców ma tę wadę – nawet 6-krotnie. W takiej sytuacji zadbaj, by dziecko było pod stałą opieką okulisty. Wada odpowiednio korygowana na wczesnym etapie ma szansę rozwinąć się później i w mniejszym stopniu, niż taka, którą się zaniedba.
  • Zapewnij dziecku prawidłową dietę. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia przez pierwszych 6 miesięcy życia niemowlęta powinny być karmione wyłącznie mlekiem matki. Potem należy stopniowo rozszerzać dietę dziecka. Dobieraj produkty tak, aby w składzie znalazły się: wielonasycone kwasy tłuszczowe, które korzystnie wpływają na rozwój ośrodkowego układu nerwowego (kwas alfa-linolenowy), oraz na ostrość widzenia u dziecka (kwas dokozaheksaenowy, DHA).

Chcesz być na bieżąco?!

Już dziś polub Nasz profil na Facebook.com!

Zobacz inne Nasze wpisy!

Już teraz zajrzyj na naszego Bloga