Jak zadbać o prawidłowy rozwój Twojego dziecka? – podpowiada fizjoterapeuta Centrum Terapii Sensuo

Fizjoterapeuta dziecięcy Inowrocław

Ważne, abyśmy jako rodzice mieli pełną świadomość, jak i czy nasze dziecko rozwija się prawidłowo pod względem motorycznym (a właściwie psychomotorycznym). Dużym wsparciem okazać się może wizyta u fizjoterapeuty – podpowiada Sylwia Biel, fizjoterapeuta w Centrum Terapii Sensuo!

Wielu rodziców zada pytanie po co, jednocześnie mówiąc, że neonatolog, pediatra i ortopeda już widzieli dziecko i wszystko jest w porządku. Wykształcony fizjoterapeuta, pracujący na co dzień z niemowlętami i pogłębiający swoją wiedzę na specjalistycznych kursach, ma prawdopodobnie najszersze spojrzenie na rozwój malutkiego dziecka spośród wszystkich specjalistów, do jakich ma ono szansę trafić.

Często to on znajdzie odpowiedź na pytania z pozoru adresowane zupełnie do kogo innego. Zastanawiacie się skąd ten nieutulony płacz, kolki, dlaczego maluch nie potrafi ssać, dlaczego tyle śpi? Jednocześnie analizując jakość ruchu naszego dziecka, potrafi wskazać proste pomysły, jak mu pomóc wykonać ruch najlepiej jak to dla niego możliwe, jak dążyć do prawidłowych wzorców ruchu. A te są nam potrzebne, by nasze dalsze życie miało dobrą jakość w wielu aspektach. I to nie tylko ruchowych, ale też związanych np. z koordynacją, koncentracją, uczeniem się czy prawidłową pracą oczu – podkreśla Sylwia Biel.

Dlaczego wczesna wizyta u fizjoterapeuty jest tak ważna?

Z dwóch powodów – po pierwsze, żeby móc pod okiem specjalisty nauczyć się pielęgnacji, która wspiera prawidłowy rozwój. Po drugie, by otrzymać informację, czy i jakie wsparcie w rozwoju jest dziecku niezbędne. Obecnie większość dzieci, niestety, takiego wsparcia potrzebuje. Czy wpływają na to względy genetyczne, środowiskowe czy sposoby pielęgnacyjne niewspierające prawidłowych wzorców ruchowych. Tego do końca nie wiadomo. Jeśli jednak coś możemy zrobić lepiej, pomóc, zadziałać profilaktycznie – zróbmy to! Rehabilitacja w pierwszych miesiącach życia jest znacznie prostsza i przynosi szybsze efekty niż praca z dzieckiem raczkującym, chodzącym lub kilkuletnim – zdecydowanie podkreśla Sylwia Biel.

Sylwia Biel - fizjoterapeuta Sensuo Inowrocław

Sylwia Biel

Fizjoterapeuta w Centrum Terapii Sensuo

Jeśli specjalista do którego traficie, posiada kurs metody Bobath, to jesteśmy przekonani, że nie mogliście lepiej trafić. Terapia Bobath skierowana jest przede wszystkim do niemowląt z zaburzeniami ruchowymi. Najlepiej rozpocząć ją się przed 6. miesiącem życia dziecka. Podczas sesji rehabilitacji metodą NDT-Bobath terapeuta ćwiczy całe ciało dziecka, a nie wyłącznie jego poszczególne części. To oznacza dynamiczną aktywizację dziecka – podkreśla Nasz fizjoterapeuta!

Ważnym elementem terapii jest współpraca fizjoterapeuty i rodziców. Sposobem utrwalania wzorców ruchowych wspomaganych przez fizjoterapeutę jest prawidłowa pielęgnacja, karmienie czy noszenie dziecka przez opiekunów. Dodatkowo przeszkoleni rodzice kontynuują ćwiczenia metodą NDT-Bobath w warunkach domowych. Dzięki temu postępy obserwuje się znacznie szybciej.

Każde dziecko jest inne, rozwija się w swoim tempie i ma inne potrzeby. To rodzic jest najlepszym specjalistą od swojego dziecka. W naszych oczach to, jak znani nam fizjoterapeuci podchodzą do dzieci, ich rozwoju i możliwości, może być dużym wsparciem dla budowania kompetencji i intuicji rodzica. Przekazana przez nich wiedza o pielęgnacji będzie fantastyczną, harmonijną instrukcją. A dodatkowo wsparciem wzajemnego poznawania się rodziców i niemowlęcia.

Powinniście z niej skorzystać, wiedząc, jak ważne są pierwsze miesiące życia naszych dzieci. Możemy już na samym początku pomóc im ustrzec się późniejszych problemów szkolnych, trudności związanych z aktywnością ruchową czy prawidłową postawą.

Chcesz być na bieżąco?!

Już dziś polub Nasz profil na Facebook.com!

Zobacz inne Nasze wpisy!

Już teraz zajrzyj na naszego Bloga